ENERGOOSZCZĘDNE OKNA i DRZWI

FAQ


Dokonując wyboru okien i drzwi macie Państwo do dyspozycji stolarkę drewniano-aluminiową, aluminiową, drewnianą i PVC. Każdy rodzaj materiału i wybranej technologii niesie z sobą określone zalety i wady. Okna drewniano-aluminiowe są zdecydowanie najbardziej ciepłochronne. Zastosowanie profili drewniano-aluminiowych pozwala budować konstrukcje okienne o największych gabarytach bez obawy o statykę i wytrzymałość. Okna aluminiowe są zdecydowanie mniej ciepłochronne, ale doskonale komponują się w budynkach biurowych i komercyjnych oraz minimalistycznych domach o nowoczesnym designie. Okna aluminiowe praktycznie nie wymagają konserwacji, mogą być montowane we wczesnym stadium procesu budowlanego bez obawy o uszkodzenia spowodowane nadmierną wilgotnością. Niewątpliwie najlepszych wrażeń estetycznych dostarczają okna i drzwi drewniane. Oprócz estetyki także parametry termiczne uzyskiwane przez okna drewniane są bardzo wysokie. Minusem jest niższa odporność na uszkodzenia mechaniczne, podatność na odkształcenia wynikające z długotrwałego oddziaływania wilgoci oraz konieczność przeprowadzenia po kilkunastu latach procesu renowacji powłoki malarskiej. Należy wszakże pamiętać, że okna drewniane i drewniano-aluminiowe są bezdyskusyjnie najlepszym wyborem z punktu widzenia ekologii. Niewątpliwym plusem okien PVC jest krótszy czas ich produkcji i niższa cena. Niestety profile PVC nie pozwalają na budowę tak dużych konstrukcji jak profile drewniane czy aluminiowe. Nie do pominięcia w przypadku okien PVC jest aspekt ekologiczny. Proces recyklingu i utylizacji starych okien PVC jest bardzo utrudniony. Jednocześnie biorąc pod uwagę komponenty chemiczne i ilość zużytej energii w procesie ekstruzji profili PVC ta technologia ewidentnie oddziaływuje w sposób szkodliwy na otaczającą przyrodę.


Zalecamy raz w roku przeprowadzić konserwację okien, drzwi i balkonów przesuwnych HST które Państwo użytkujecie.
Konserwację najlepiej przeprowadzać wiosną, kiedy temperatura powietrza nie przekracza 25 oC.
Ramy i skrzydła i szyby należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego detergentu. Należy bezwzględnie unikać środków czyszczących zawierających materiały ścierne lub chlor. Po wysuszeniu, powierzchnie zewnętrze profili ram i skrzydeł należy delikatnie przesmarować preparatem do pielęgnacji i konserwacji powłoki malarskiej. UWAGA !! – Preparaty do pielęgnacji i konserwacji powierzchni okien są różne dla określonego typu stolarki: (drewniana, drewniano-aluminiowa, aluminiowa, PVC).
Uszczelki należy nasmarować preparatem na bazie żywicy silikonowej. Do smarowania okuć należy użyć smaru rekomendowanego przez producenta okuć. Podczas prac konserwacyjnych prosimy sprawdzić, czy okucie pracuje płynnie podczas zmiany funkcji z uchylnej na rozwieraną, oraz czy nie występuję „huczenie” przy zamykaniu skrzydła. O ile zauważmy nieprawidłowości w pracy okucia należy dokonać jego regulacji.


Zalecamy, aby nie dokonywać samodzielnego pomiaru okien przed ich zamówieniem.
Okna, drzwi i balkony przesuwne HST są elementami o znacznej wartości, produkowanymi na indywidualne zamówienie. Aby prawidłowo wykonać pomiar trzeba mieć duże doświadczenie i dysponować profesjonalnym sprzętem ( niwelator, miara laserowa, długie poziomice). Dodatkowo mierząc okna przed ich produkcją należy znać technologie montażu jaka zostanie zastosowana w tym konkretnym budynku. Pamiętajcie Państwo, że okna źle zmierzone , o nieprawidłowych wymiarach są w zasadzie „nie do uratowania”. Dla swoich klientów firma Słowińscy zapewnia nieodpłatną usługę pomiaru stolarki, który jest wykonywany przed podpisaniem umowy.


Do zaparowania okien od strony wewnętrze dochodzi wówczas gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bliska zeru lub ujemna.
W okresie jesieni i zimy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Jeśli doda się do tego wysoką wilgotność w pomieszczeniu, tworzą się idealne warunki do wykraplania się rosy, czyli parowania okien. Przyczyny wzrostu wilgotności w pomieszczeniach mają różnorodne podłoże. Jest to produkcja pary wodnej związana z pracami domowymi (pranie, gotowanie), wytwarzanie wilgoci przez domowników i zwierzęta domowe, oddawanie wilgoci przez rośliny. Zastosowanie ciepłych ramek dystansowych między szybami w pakietach jednokomorowych znacząco zmniejsza zjawisko roszenia szyb. Pakiety trójszybowe stosowane przez firmę Słowińscy o współczynniku Ug = 0,5 W/m2K praktycznie eliminują parowanie szkła zespolonego od strony pomieszczenia.


Roszenie szkła zespolonego od strony zewnętrznej jest z całą pewnością uciążliwe dla ich użytkowników.
To zjawisko ulega nasileniu wiosną i jesienią, gdy poziom wilgotności powietrza jest wysoki a jednocześnie temperatura w ciągu dnia jest względnie wysoka. Podczas nocy, następuje kondensacja zawartej w powietrzu pary wodnej na zimnej zewnętrznej powierzchni szkła. Zamontowanie w oknach potrójnych zestawów szybowych o wysokim parametrze izolacyjności cieplnej na poziomie Ug = 0,5 W/m2K może jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt.
Niskoemisyjne zestawy trójszybowe powodują zatrzymanie wewnątrz pomieszczenia ciepła, na zewnątrz zestawu przenika jedynie niewielka ilość energii, co sprawia że szkło do zewnątrz pozostaje zimne. Taki stan rzeczy wywoduje osiadanie na powierzchni szyby zewnętrznej rosy (wykroplenie się pary wodnej z powietrza).
Zjawisko roszenie (zaparowania szkła niskoemisyjnego) od strony zewnętrznej nie można traktować jako wady produktu, ponieważ wynika ono z aktualnie panujących warunków atmosferycznych i ma charakter przejściowy.