ENERGOOSZCZĘDNE OKNA i DRZWI
Domy pasywne
Globalne ocieplenie klimatu staje się faktem i coraz mocniej dotyka każdego mieszkańca Ziemi. Ogrzewanie budynków mieszkalnych poprzez spalanie paliw kopalnych w istotny sposób wpływa na dalszą degradację naszej planety. Koncepcja domu pasywnego zakłada niemal całkowite wyeliminowanie konieczności ogrzewania tego typu budynków. Ta niezwykła idea została stworzona przez dr Wolfganga Feista w 1996 roku. Powołany przez niego Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (Passive Hause Institut) prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad technologiami energooszczędnymi w budownictwie.
Zalety budownictwa pasywnego
Standard wznoszenia domów pasywnych jest inny od technologii budowy domów tradycyjnych. Wyróżniają go przede wszystkim bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Zgodnie z definicją PhI dom pasywny jest obiektem, który dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technologicznych cechuje się zminimalizowanym zapotrzebowaniem na energię. Wynosi ono około 15 kWh (m²/rok). Dla porównania w przypadku domów budowanych metodami tradycyjnymi zapotrzebowanie to wynosi nawet 120 kWh/(m²/rok).
Domy pasywne to nie tylko technologia jego budowy, ale także specyficzny układ pomieszczeń, który został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić osiągnięcie pasywnych zysków solarnych.
Bardzo duże znaczenie w bilansie energetycznym domu pasywnego ma ogrzewanie światłem słonecznym. W tym celu wszystkie dzienne pomieszczenia są zorientowane na południe. Aby zwiększyć zyski solarne w domach pasywnych stosuje się przeszklenia o znacznej powierzchni. Jednocześnie na ścianie północnej nie ma żadnych okien lub jest ich bardzo niewiele. Domów pasywnych nie należy mylić z budynkami energooszczędnymi. W przypadku tych ostatnich zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi około 40 kWh (m²/rok).
NATURALNIE i NOWOCZESNE, ENERGOOSZCZĘDNE OKNA i DRZWI
Okna SPE firmy Słowińscy dla budownictwa pasywnego
SPE to pasywne okno drewniano aluminiowe, zaprojektowane i wytwarzane przez firmę Słowińscy. Okna SPE uzyskały certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (Passivehaus Institut). Okna SPE można kupić w sieci salonów firmowych Słowińscy na terenie całego kraju. Pasywne okna drewniano-aluminiowe SPE są hitem exportowym firmy Słowińscy. Sprzedajemy je do 15 krajów świata. Z przyjemnością złożymy Państwu ofertę na pasywne okna SPE, które będą nie tylko ozdobą domu, ale dzięki swojej konstrukcji znacząco przyczynią się do oszczędności energii. O ile pasywne okna SPE okażą się z jakiegoś powodu nieodpowiednie dla Państwa projektu chętnie przedstawimy ofertę na inne energooszczędne okna drewniano- aluminiowe np. Thermax Ultra, Thermax, lub Marconi Max. Firma Słowińscy ma szeroką ofertę okien drewniano-aluminiowych i jest liderem ich produkcji w Polsce.